Úvod Voda hrou Muzeum pražského vodárenství

Muzeum pražského vodárenství

Expozice Muzea pražského vodárenství se nachází v objektu staré filtrace úpravny vody Podolí v Praze 4. Tato nová expozice byla otevřena v roce 1997. Muzeum bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti v roce 1952.

Muzejní expozice

Interiér filtrační stanice je od výstavních prostor oddělen skleněnou stěnou a tak se návštěvníkům naskytne neuvěřitelný výhled do Engelovy "katedrály" s filtry. Celá expozice zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské snahy konce 19. století, až po současné zásobování hl. m. Prahy vodou. Je zde vystaven originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a řada dalších exponátů. Trojrozměrné předměty doplňuje řada kopií unikátního a dosud nevystavovaného archivního materiálu a množství historických fotografií. Velmi cenné jsou sbírky druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů a další historických přístrojů a nástrojů. Samostatně je prezentována unikátní sbírka vodoměrů.

Zřizovatelem Muzea pražského vodárenství v Praze 4 - Podolí je akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace. Návštěvu muzea je možné objednat na telefonním čísle: 272 172 345 nebo e-mailu: muzeum@pvk.cz nebo jiri.dejmek@pvk.cz

Dny otevřených dveří
Pravidelně se v Muzeu pražského vodárenství konají Dny otevřených dveří na jaře kolem 22. března, kdy se slaví Světový den vody a na podzim. V roce 2022 bude muzeum otevřeno v sobotu 15. října, vstup je na základě registrace na webových stránkách PVK.

 

Na tomto odkazu najdete informace o Muzeu pražského vodárenství a Podolské vodárně:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/218562221500032/video/637573

Adresa: Podolská 15, Praha 4

Jižní průčelí Podolské vodárny - sochy představují řeku Vltavu a její přítoky

Video

 

Virtuální prohlídka

http://www.pvk.pano3d.cz/index.html?startscene=3

Rezervace termínu

Chystáte se do našeho zákaznického centra? Rezervujte si čas schůzky předem!

Vyjadřovací portál

Pro podání svých žádostí o zákres sítí a o vyjádření k projektové dokumentaci použijte vyjadřovací portál

Aktuální kvalita vody