Úvod Voda hrou Muzeum pražského vodárenství

Muzeum pražského vodárenství

Expozice Muzea pražského vodárenství se nachází v objektu úpravny vody v Podolí v Praze 4. Muzeum bylo v těchto prostorách otevřeno v roce 1997. Historie vodárenských sbírek je však mnohem delší a datuje se už od roku 1952.

Muzejní expozice

Interiér muzea je od provozních prostor vodárny oddělen skleněnou stěnou a tak se návštěvníkům naskytne krásný výhled do filtrační haly nazývané pro svou působivost "Engelova katedrála". Celá expozice zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské snahy konce 19. století, až po současné zásobování hl. m. Prahy pitnou vodou. Je zde vystaven originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a řada dalších exponátů. Trojrozměrné předměty doplňuje řada kopií unikátního a dosud nevystavovaného archivního materiálu a množství historických fotografií. Velmi cenné jsou sbírky různých druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů a dalších historických přístrojů a nástrojů. Samostatně je prezentována unikátní sbírka vodoměrů.

Muzeum pražského vodárenství

Muzeum pražského vodárenství

pohled do filtrační haly na tzv. Engelovu katedrálu

Zřizovatelem Muzea pražského vodárenství v Praze 4 - Podolí je akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace. 

Prohlídky pro veřejnost - zážitková turistika 

výhled na pražské panorama z věže Podolské vodárnyMuzeum nabízí možnost prohlídek pro veřejnost. V rámci prohlídky absolvujete komentovanou prohlídku muzea, přes skleněnou stěnu nahlédnete do Engelovy katedrály a vystoupáte 8 pater na věž vodárny, ze které je dechberoucí výhled na pražské panorama s Vyšehradem, Vltavou a Pražským hradem.

Upozornění: Prohlídka není bezbariérová, vyžaduje určitou tělesnou zdatnost (výstup na ochoz budovy – 8 pater), předprodej vstupenek se uzavírá 4 dny před termínem, vstup pro děti od 6 let, každé dítě s vlastní vstupenkou. 

Termíny prohlídek: čtvrtek odpoledne a druhá sobota v měsíci 

Vstupenky si můžete objednat přes Nadační fond Veolia 

Kromě prohlídek pro veřejnost nabízí muzeum také vzdělávací programy pro školy

 

Muzeum pražského vodárenství

adresa: Podolská 15, Praha 4 (vstup přes vrátnici vodárny)
Objednávky prohlídek na tel. 272 172 344 (334) nebo e-mailu muzeum@pvk.cz