Úvod Aktuality Skrytá místa pražského vodárenství ve virtuální realitě

Skrytá místa pražského vodárenství ve virtuální realitě

Propagace Nové vodní linky kombinací

13. květen 2022

Pražské vodovody a kanalizace v projektu „Skrytá místa pražského vodárenství“ využily kombinaci podmanivého vizuálního vjemu z panoramatického videa a jednoduchého komentovaného výkladu.

Díky tomu se daří zachytit komplexnost vodohospodářských procesů: od úpravy vody přes její skladování a distribuci až po čištění vod odpadních. Ještě srozumitelněji: točíme 360° filmy s rozšířenou, chcete-li augmentovanou realitou, které se ideálně hodí do brýlí pro VR, tedy virtuální realitu. Vše s přijatelnou mírou zjednodušení, atraktivitou i srozumitelnost pro běžného diváka.

Tento způsob prezentace - možnost virtuálně se rozhlédnout kolem - umožňuje divákovi podívat se do prostor, kam by se jinak ani nemohl dostat. Nasnímáním kódu mobilním telefonem je návštěvník prostřednictvím videa v aplikaci YouTube přenesen do provozních vodárenských prostor. Může se “ponořit” o pár metrů níže či výše a vidět, co je jinak skryté.

Využíváme kombinaci klasické vizuální prezentace na panelu, doplněné o detailní informace na webových stránkách (cistavoda.pvk.cz) a čtyřmi krátkými videi z Podolí, Želivky a Nové vodní linky na Ústřední čistírně odpadních vod.

Základem tvorby sférického videa je kamera, která z jednoho místa zabírá celý prostor, a vznikne tím panoramatický 360° pohled.  V počítačích lze měnit úhel pohledu videa pomocí kliknutí a táhnutí myší, u dotykových zařízení je zachován podobný princip ovládání s použitím prstů. Zařízení (mobil nebo tablet), který obsahují senzor, jako je gyroskop, jej mohou využít a změna pohledu v 360° videu může být založena na orientaci mobilu.

Video je tedy možné přehrát na displeji telefonu, tabletu i na obrazovce počítače. Plynulost a kvalita přehrávaného filmu pak závisí na rychlosti internetového připojení, kvalitě displeje a výkonu chytrého telefonu nebo počítače.

Publikované filmy:
Úpravna pitné vody Podolí
Úpravna pitné vody Želivka
Ústřední čistírna odpadních vod – Nová vodní linka

Rezervace termínu

Chystáte se do našeho zákaznického centra? Rezervujte si čas schůzky předem!

Vyjadřovací portál

Pro podání žádostí o zákres sítí a o vyjádření k projektové dokumentaci použijte vyjadřovací portál

Aktuální kvalita vody

Podívejte na mapu kvality vody

Zákaznická linka

601 274 274

nebo

840 111 112