Úvod Aktuality

PVK výrazně zrychlily laboratorní kontrolu pitné vody při podezření na její fekální kontaminaci

8. září 2016

Pražské vodovody a kanalizace zavedly tři nové metody testování mikrobiologické kontaminace pitné vody. Ty výrazně sníží lhůtu, ve které je možné získat informace o případné závadnosti pitné vody.

„Nové metody nám umožňují získat informaci o možné fekální kontaminaci v řádu hodin. Rychlost získání výsledku se odvíjí od použité metodiky a důležitým faktorem je také úroveň kontaminace vody,“ uvedla Lenka Vavrušková, manažerka útvaru kontroly kvality vody PVK. „Impulsem k tomuto kroku byly události v Dejvicích v loňském roce,“ dodala.

Doposud bylo možné získat informace nejdříve po 24 hodinách, což je normou daná lhůta pro získání výsledku stanovení koliformních bakterií a bakterií Escherichia coli klasickými kultivačními technikami.

První metoda „BactControl“ je založena na fluorescenčním měření biochemické aktivity přítomných bakterií a výsledky enzymatické aktivity se přepočítávají na ekvivalentní počty buněk koliformních bakterií a Escherichia coli. „Díky této metodě víme už po třech hodinách, zda se ve vodě vyskytují bakterie fekálního znečištění,“ zdůraznila Vavrušková.

V další metodice „MicroSnap“ se jedná o semikvantitativní bioluminiscenční test pro orientační stanovení počtu koliformních bakterií a Escherichia coli. Na základě naměřené hodnoty luminicsenese lze odhadnout úroveň kontaminace. Výhodou této metodiky je, že v sérii lze zpracovat více vzorků za 6,5 až 8,5 hod.

V návaznosti na tuto metodiku byla také testována metodika „SuperSnap“, která je založena na měření celkového ATP (adenosintrifosfát), což je nejdůležitější energetický metabolit buněk přítomných ve vzorku. Z důvodu vyšší citlivosti bylo následně testováno měření ATP ve stěru mikrobiální suspenze zkoncentrované ze 100 ml vzorku.  Výhodou je, že výsledek tohoto stanovení je k dispozici po 30 minutách a na základě naměřené hodnoty lze odhadnout úroveň znečištění. Nevýhodou je, že tato metoda není zaměřena cíleně na konkrétní druh přítomných bakterií, ale detekuje celkové mikrobiální znečištění a současně i přítomnost organické hmoty sloužící pro růst a rozvoj mikroorganismů, tedy i biofilmu, který se přirozeně vyskytuje ve vodovodní síti.

V průběhu testování bylo velmi důležité nastavit vhodnou interpretaci získaných výsledků, a to na základě porovnání s výsledky získanými akreditovanou metodou. Interpretaci výsledků je nutné provádět v kontextu s odebraným vzorkem a podmínkami v distribuční síti.

Každá z těchto nových metod má svá úskalí, ale vhodnou kombinací použitých metod lze detekovat případnou fekální kontaminaci pitné vody a obratem zahájit realizaci nápravných opatření.  Metody jsou aktuálně zavedeny do provozní praxe společnosti a používají se pro případy včasného odhalení fekální kontaminace pitné vody a také v případech obavy, že zažívací obtíže mohou být způsobeny vodou, a to jak ze strany zákazníků, tak ze strany hygieniků.

Pro potvrzení dodržení hygienických limitů je i nadále nutné používat akreditované kultivačních techniky zpracování vzorků.

Rezervace termínu

Chystáte se do našeho zákaznického centra? Rezervujte si čas schůzky předem!

Vyjadřovací portál

Pro podání žádostí o zákres sítí a o vyjádření k projektové dokumentaci použijte vyjadřovací portál

Aktuální kvalita vody

Podívejte na mapu kvality vody

Zákaznická linka

601 274 274

nebo

840 111 112