Úvod Aktuality Monitoring odpadních vod spolehlivě odhalí nákazu ve školách

Monitoring odpadních vod spolehlivě odhalí nákazu ve školách

Monitoring odpadních vod spolehlivě odhalí nákazu ve školách

13. leden 2022

Tým VŠCHT Praha ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi od září 2021 monitoruje odpadní vody z vybraných základních a mateřských škol Prahy 9 a MČ Lysolaje.

Projekt inicioval starosta Prahy 9 Tomáš Portlík který již od minulého školního roku aktivně hledá metody, jak efektivně vyhledávat nakažené žáky a učitele na jednotlivých školách. Chce tak minimalizovat nutnost posílat velké ­množství žáků do karantény, popř. zavírat celé třídy. Předběžné výsledky pilotního projektu ukazují, že monitoring odpadních vod výborně ­­popisuje rozsah epidemie a její průběh na jednotlivých školách. Zároveň odhalují, že­ plošné testování PCR je podstatně účinnější při zamezování šíření epidemie než testování antigenními testy.

Pilotní projekt, v jehož rámci se od září dvakrát týdně vzorkují odpadní vody a ve vzorcích se stanovuje přítomnost RNA viru SARS-CoV-2, probíhá na pěti základních školách v Praze 9 a jedné základní a mateřské škole v Praze Lysolajích. Díky aktivnímu přístupu  Prahy 9 je v současnosti možné srovnávat data z odpadních vod s daty o pozitivně testovaných žácích a učitelích v jednotlivých školách a to i na základě plošného testování žáků a učitelů pomocí PCR testů.

Analýza dat z tohoto testování zatím poskytla několik zásadních výstupů:

  • Citlivost metody stanovení RNA viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách je dostatečná pro odhalení pozitivních osob vyskytujících se ve škole v řádu jednotek případů. Přitom pozitivní chyby, tj. pozitivita odpadních vod, kterou by nepotvrdilo následné plošné testování žáků metodou PCR, byly velmi vzácné.
  • Monitoring odpadních vod vypovídal o šíření epidemie covid-19 ve školách již v průběhu října, kdy neprobíhalo plošné testování a odhalené pozitivní případy z individuálního testování byly relativně málo časté. Následné plošné testování od začátku listopadu tento trend potvrdilo.
  • Analýza virové RNA v odpadních vodách ukazuje, že školy s pravidelným plošným testováním metodou PCR dokázaly v průběhu listopadu a prosince 2021 velmi účinně vyhledávat a izolovat nakažené osoby. Pokud byli důsledně a rychle izolováni nakažení žáci a jejich kontakty, odpadní vody nebyly pozitivní již druhý den po plošném testování. I tam, kde se zpožďovalo trasování a izolace rizikových kontaktů, byly většinou čtvrteční vzorky již negativní. Naproti tomu plošné testování antigenními testy vykazovalo v tomto ohledu minimální účinnost.

„Na základě našich pilotních výsledků navrhujeme zavedení systému pro masivní monitoring odpadních vod ze škol, který by v době ustupující epidemie nahradil dosavadní málo účinné testování antigenními testy. Tento systém by spočíval v rutinním sledování odpadních vod (jednou nebo dvakrát týdně) a v plošném PCR testování pouze u škol s pozitivními vzorky odpadních vod,“ říká Jan Bartáček, vedoucí týmu VŠCHT Praha. „Technicky lze stihnout dodat informace o pozitivitě odpadních vod do 24 hodin a v následujícím dni provést plošné testování PCR,“ upřesňuje Petr Sýkora, technický ředitel PVK.

„Předpokládáme, že námi navrhovaný systém bude účinnější než plošné použití antigenních testů zvláště v době ustupující epidemie, tj. pravděpodobně na jaře tohoto roku. Zároveň je toto sledování podstatně ekonomicky efektivnější.“ dodává Zdeněk Davídek, radní pro školství Prahy 9.

 

Aktuální kvalita vody

Zákaznická linka

601 274 274

nebo

840 111 112 

 

Vyjadřovací portál

Pro podání svých žádostí o zákres sítí a o vyjádření k projektové dokumentaci použijte vyjadřovací portál

Rezervace termínu

Chystáte se do našeho zákaznického centra? Rezervujte si čas schůzky předem!