Úvod O společnosti Základní informace Z historie Zajímavosti z historie Dříve krysaři, dnes deratizátoři

Dříve krysaři, dnes deratizátoři

17. říjen 2012

Potkani a krysy byli vždy zdrojem nakažlivých nemocí a jejich přemnožení bylo zejména pro města velkým hygienickým rizikem. Od nepaměti se o regulaci stavu těchto hlodavců starali krysaři, kteří pomocí různých nástrah a návnad tuto havěť lovili a usmrcovali.
Krysaře zaměstnávala Praha od středověku. Od konce 19. století pak bylo toto řemeslo organizačně začleněno pod Kanalisační úřad královského hlavního města Prahy. Nemělo však pouze poslání likvidační, ale i osvětové. Z vyhlášky Kanalisačního úřadu podepsané náměstkem pražského primátora ze 30. let 20. století vyplývá, jak by se měli občané chovat, aby výskyt těchto hlodavců byl co nejmenší. Většina uvedených zásad platí dodnes.

Dnes se touto činností zabývají deratizátoři, jejich práce je však naprosto odlišná od práce na historické fotografii.

Deratizátoři ničí potkany pomocí přípravku na hubení potkanů Hubex. Je to půlkilová tabulka, která má modrošedou barvu a voní podle toho, co se do přípravku přidává – čokoláda, sušenky, pekárenské zbytky. Vůně musí potkany přilákat. Přípravek obsahuje účinnou látku Warfarin, která způsobuje vnitřní krvácení. Potkan je zmatený, malátný, obvykle někam zaleze nebo naopak z kanálu vyleze na povrch a asi za 5 – 8 dní pojde.  Pokud je potkan v ohrožení, může člověka napadnout. Našim zaměstnancům se to však nestává, protože velmi dobře vědí, jak se mají chovat.

Deratizátor nechodí do kanálu, přípravek se do mělkých kanálů hází na tzv. „kantovky“, což jsou plošiny v kanále, kde neteče voda, u hlubší kanalizace se pro uložení Hubexu používá plastová roura k přesnějšímu umístění. Deratizátoři vlastně s potkany téměř nepřijdou do kontaktu, protože potkan je plaché zvíře a uteče. Tím se také vysvětluje, proč tuto práci mohou dělat i ženy. V PVK se deratizací zabývají 4 muži a 4 ženy.

Plošná deratizace v Praze probíhá od dubna do října ve spolupráci s Magistrátem a hygieniky hl. m. Prahy. Deratizační firma, která pracuje pro MHMP, provádí plošnou deratizaci na povrchu, PVK se zabývá kanalizací. Postup deratizace na sebe navazuje. Deratizátoři denně ošetří průměrně až 80 vytypovaných kanálů. Na jeden kanál se dává vždy 1 kg Hubexu. Likvidace potkanů stojí PVK ročně cca 5 mil. Kč a deratizátoři ošetří asi 18 tisíc kanálů. V době mrazů, kdy se nedají otevírat kanály, deratizátoři připravují plán deratizace na další rok a určují lokality nejčastějšího výskytu potkanů, které je nutno likvidovat. Velkým problémem pro kanalizaci a deratizátory jsou zbytky jídla, které se dostanou do kanalizace. Nakrmení potkani pak vlastně nemají chuť na Hubex. Práci jim ztrpčují také drtiče odpadků používané v kuchyních. Potkani mají v kanálech dobré podmínky k životu a tak vyhubit potkany v Praze je vlastně téměř nemožné.

Aktuální kvalita vody

Zákaznická linka

601 274 274

nebo

840 111 112 

 

Vyjadřovací portál

Pro podání svých žádostí o zákres sítí a o vyjádření k projektové dokumentaci použijte vyjadřovací portál

Rezervace termínu

Chystáte se do našeho zákaznického centra? Rezervujte si čas schůzky předem!