Úvod › O společnosti › Základní informace › Technická a výrobní data › Čistírny odpadních vod
Odpadní voda je pomocí kanalizačního systému odváděna na čistírny odpadních vod. V Praze je vybudován jednotný kanalizační systém, v okrajových částech většinou oddílný kanalizační systém. Jednotný systém sbírá a odvádí směs odpadních vod z domácností, průmyslu i dešťových srážek společně, oddílný shromažďuje a odvádí dešťové vody ve zvláštní kanalizační síti.
ÚČOV byla uvedena do provozu v roce 1966. Ve své době patřila k největším v Evropě, avšak brzy přestávala plnit zvyšující se požadavky na kvalitu vyčištěné vody. Z tohoto důvodu byly nejdříve v 80. a pak znovu v 90. letech minulého století na ÚČOV provedeny významné rekonstrukce a dostavby některých nových objektů. Jednalo se především o zvýšení kapacity biologického stupně čištění včetně zavedení procesu nitrifikace odpadní vody. V kalovém hospodářství byly instalovány odstředivky na strojní odvodňování kalu. Pro výrobu tepla a elektrické energie z bioplynu byly instalovány nové kogenerační jednotky. Také byl postupně vybudován rozsáhlý automatický a monitorovací systém řízení technologických procesů čištění vody, zpracování kalů i výroby energií. I v současné době na ÚČOV průběžně dochází k výměně a modernizaci fyzicky nebo morálně zastaralého zařízení, které zajišťují udržení požadované kvality procesu čištění odpadních vod.
Současná ÚČOV je mechanicko-chemicko-biologická čistírna. Průměrný přítok odpadní vody v posledních letech činí necelé 4 m3/s odpadní vody. Čistírna biologicky odstraňuje uhlíkové znečištění a částečně nitrifikuje amoniakální dusík. Fosfor se z vody odstraňuje srážením železitými solemi.
Technologická čistící linka sestává z lapačů štěrku, jemných česlí, podélného provzdušňovaného lapáku písku, primárních usazovacích nádrží, aktivačních nádrží s jedmnobublinnými aerátory, dosazovacích nádrží a regenerační nádrže vratného kalu.
Přebytečný biologický kal je po zahuštění na odstředivkách smísen s primárním kalem a čerpán do dvoustupňových vyhnívacíh nádrží, kde je udržována teplota 55 oC. Vyhnilý kal je pak odvodňován na odvodňovacích odstředivkách. Bioplyn vznikající při vyhnívání kalu je využíván k výrobě tepla a elektrické energie.
Od září 2018 zajišťují PVK také zkušební provoz Nové vodní linky (NVL) i hlavní čerpací stanice. Nová vodní linka je největší a nejvýznamnější vodohospodářská stavba na území ČR, jejímž vlastníkem je hlavní město Praha. Stavba je kompletně zakryta zelenou střechou včetně parkoových úprav a vybavena dezodorizací zápachu a moderními technologiemi zajišťuje vyšší účinnost čištění odpadních vod, zejména při odstraňování dusíku a fosforu.
Adresa Ústřední čistírny odpadních vod: Papírenská 6, Praha 6
ČOV Březiněves
ČOV Horní počernice - Čertousy
ČOV Dolní Chabry
ČOV Holyně
ČOV Kbely
ČOV Koloděje
ČOV Kolovraty
ČOV Klánovice
ČOV Královice
ČOV Lochkov
ČOV Miškovice
ČOV Nebušice
ČOV Nedvězí
ČOV Sobín
ČOV Svépravice
ČOV Uhříněves - Dubeč
ČOV Újezd nad Lesy
ČOV Újezd u Průhonic
ČOV Vinoř
ČOV Zbraslav
Aktuální kvalita vody
Zákaznická linka
nebo
840 111 112
Rezervace termínu
Poskytování zákresu inženýrských sítí
Pro poskytnutí informace či zákresu vodovodních a kanalizačních sítí ve vámi vymezeném zájmovém území vyplňte žádost
a informace nebo zákres vám bude zaslán e-mailem.