Úvod Média Tiskové zprávy Zdražení vstupů ovlivní cenu vody. Od ledna bude kubík vody v Praze stát  108,13 Kč včetně DPH

Zdražení vstupů ovlivní cenu vody. Od ledna bude kubík vody v Praze stát 108,13 Kč včetně DPH

Zdražení vstupů ovlivní cenu vody.

29. prosinec 2021

Pražané v roce 2022 zaplatí za tisíc litrů pitné vody 108,13 korun včetně DPH. Meziročně se cena za vodné a stočné zvýší o 6,4 procenta.

Cena vodného a stočného v Praze zůstane i přes navýšení stále na úrovni celostátního průměru
a ve spotřebním koši Pražanů představuje 1,4 % čistých příjmů domácností. Průměrný Pražan utratí za vodné a stočné měsíčně přibližně 287 korun, což je necelých devět korun a třicet haléřů denně. Meziroční navýšení ceny představuje nárůst měsíčních výdajů za vodohospodářské služby o 17 Kč za osobu. Jeden litr kvalitní pitné vody bude stát zhruba jedenáct haléřů.

Stejně jako u ostatních vodáren v České republice je hlavním důvodem nárůstu ceny zdražení všech nákladových vstupů. K nejvyššímu nárůstu nákladů dochází u elektrické energie, chemikálií, trubních materiálů a stavebních prací. Současně se v ceně promítají i dodatečné provozní náklady související s uvedením do provozu ÚV v Podolí a zahájením trvalého provozu nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV).

Praha bez ohledu na všechny negativní vlivy bude v roce 2022 investovat historicky nejvyšší prostředky do rozvoje a obnovy svého vodárenského majetku. Schválený roční investiční plán počítá s 2,7 mld. Kč, a to i díky 200 mil. Kč získaným z dotace Ministerstva zemědělství. Další 1,2 mld. Kč bude směřovat z vodného a stočného do údržby a oprav.

Praha díky své dlouhodobé investiční strategii tak v příštím roce obnoví téměř 100 km sítí a 30 objektů. Současně zahájí přípravu a realizaci hned několika strategických projektů: rekonstrukce a modernizace stávající vodní linky ÚČOV, pilotní jednotka na BioCNG a využití energetického potenciálu ÚČOV, obnova káranských řadů, přivaděč z ÚV Podolí na vodojem (VDJ) Flóra, VDJ Kopanina či vodárenské osvětové centrum Hydropolis.

Cena vody v hlavním městě bude zároveň hluboko pod sociálně únosnou cenou vody, kterou stanovuje Státní fond životního prostředí ČR na základě průměrných ročních příjmů domácností v daném regionu. Pro Prahu je sociálně únosná cena pro rok 2022 ve výši 177,09 Kč/m3 vč. DPH.