Úvod Aktuality

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

4. květen 2021

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou.

Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody. „Ty nám dávají rychlejší a přesnější informace o kvalitě vody dodávané spotřebitelům. Zároveň zlepšují kontrolu nad procesem výroby a distribuce pitné vody. Rovněž rozšiřují možnosti analýz vzorků vod,“ řekla Lenka Vavrušková, manažerka útvaru kontroly vody PVK.

PCR - metoda polymerázové řetězové reakce
Jedná se o metodu pro stanovení bakterií, popř. virů, kdy se využívá rychlého zmnožení vybraného úseku DNA cílového hledaného mikroorganismu. Jedná se o velmi citlivou metodu, která teoreticky umožňuje detekci jediné kopie DNA cílového mikroorganismu ve vzorku.

Tato metoda se v dnešní době běžně využívá ve zdravotnických a farmaceutických laboratořích, ale pro vodohospodářské laboratoře se jedná o novinku aplikovanou do moderních postupů kontroly kvality vody.

Stávající mikrobiologické metody využívají standardně kultivační techniky zpracování vzorků a výsledky těchto stanovení jsou obvykle známy za několik dní od odběru vzorku (většinou za 1, 2 až 3 dny). Metody PCR nám poskytují výsledky v řádu hodin.

Především se jedná o možnost rychlé detekce znečištění pitné vody po zásazích do vodovodní sítě a po haváriích, kdy prostřednictvím rychlé a přesné detekce bakterie E.coli můžeme zjistit, zda nedošlo kontaminaci pitné vody.

Velmi výhodné je tuto metodu použít pro průkaz bakterií Legionella, které jsou problematikou především teplé vody a to opět z časových důvodů, protože lhůta detekce hledaného mikroorganismu se snižuje z řádu dnů na několik hodin.

LC-MS – metoda kapalinové chromatografie s hmotnostní detekci
Metoda využívající principů kapalinové chromatografie spojené s kombinací hmotnostní spektrometrie(LC-MS) pro detekci rizikových kontaminantů vod.

K rozdělení jednotlivých látek ze směsi se používá kapalinový chromatograf a hmotnostní spektrometr, detekuje a potvrzuje identitu molekul s vysokou specifitou a citlivostí. Takováto sestava přístrojů představuje investici ve výši 11 milionů Kč.

Jedná se o moderní analytickou metodu, která se využívá pro stanovení kontaminantů ve vodách přítomných ve velmi nízkých koncentracích v řádu ng/l. S využitím uvedené techniky lze stanovit široké spektrum látek jako jsou pesticidy a jejich metabolity, dále např. léčiva, hormony a průmyslové látky kontaminující nejen vody, ale i další složky životního prostředí.

Spojení LC a MS se používá často, protože kapalinovou chromatografií lze rozdělit složité směsi přírodních i jiných látek (jako jsou například výše uvedené pesticidy a léčiva), u kterých má být zjištěno jejich množství ve vzorcích analyzovaných vod.

Výše uvedené kontaminanty vod je nutné sledovat v rámci celého procesu úpravy a distribuce pitné vody, aby bylo možné posoudit kvalitu vody pro úpravu, jednotlivé technologické prvky úpravy vody a dále navrhovat případné zařazení nových technologií, abychom spotřebitelům byli schopni dodávat vodu vysoké kvality.

 

 

Rezervace termínu

Chystáte se do našeho zákaznického centra? Rezervujte si čas schůzky předem!

Vyjadřovací portál

Pro podání žádostí o zákres sítí a o vyjádření k projektové dokumentaci použijte vyjadřovací portál

Aktuální kvalita vody

Podívejte na mapu kvality vody

Zákaznická linka

601 274 274

nebo

840 111 112