Úvod Aktuality Náměstkyně generálního tajemníka OSN si prohlédla Podolskou vodárnu a muzeum

Náměstkyně generálního tajemníka OSN si prohlédla Podolskou vodárnu a muzeum

Náměstkyně generálního tajemníka OSN si prohlédla Podolskou vodárnu a muzeum

28. březen 2018

Náměstkyně generálního tajemníka OSN Amina J. Mohammed si během své návštěvy Prahy prohlédla Muzeum pražského vodárenství a halu filtrů Podolské vodárny

Kromě historie ji zajímala i velkolepá architektura Podolské vodárny a také technologie výroby vody. Na závěr své návštěvy se podívala na Prahu z vyhlídky střešní terasy vodárny.

V Podolské vodárně se mj. setkala s primátorkou hlavního města Adrianou Krnáčovou generálním ředitelem PVK Petrem Mrkosem, ředitelem ČHMÚ Markem Riederem, novináři a s dalšími odborníky.

Během prohlídky se paní náměstkyně vyjádřila ke globální Akční dekádě pro vodu 2018 -2028, která byla vyhlášena Valným shromážděním OSN v New Yorku u příležitosti letošního Světového dne vody (22. března). „Nacházíme se v části světa, která má velké štěstí, že má tak rozvinutou vodovodní a kanalizační infrastrukturu. Přes dvě miliardy lidí nemají přístup k bezpečnému zdroji pitné vody ve svých domovech. Další 4,5 miliardy lidí postrádá napojení na bezpečný systém odvádění a čištění odpadních vod. Je potřeba nikoho nevynechávat a snažit se, aby měl k těmto službám přístup každý,“ prohlásila náměstkyně Mohammedová.

Akční dekáda pro vodu 2018-2028 bude rozvíjet udržitelný rozvoj a podporovat stávající programy a projekty zaměřené na vodu. Hlavními tahouny projektu jsou země, které se nejvíce zaměřují na vodu a související technologie a infrastrukturu. Jsou mezi nimi Izrael, Čína, Finsko, Japonsko a Singapur.

“Během návštěvy jsem slyšela hodně o vodárenských technologiích, investicích a udržitelnosti vodárenské infrastruktury. Ráda bych vyzvala české představitele, aby našli cestu, jak tyto zkušenosti sdílet. Víme, že většina populace bude za několik desetiletí žít převážně ve městech. Vaše zkušenosti by proto jistě ocenila nejen ostatní evropská města, ale také aglomerace v rozvojových zemích, které se budou brzy potýkat s podobnými problémy,“ zdůraznila náměstkyně OSN.

Amina J. Mohammed přijela do Prahy jako jeden z hlavních hostů dvoudenního přípravného setkání Ekonomické a sociální rady OSN (ECOSOC), jednoho z hlavních orgánů OSN. Setkání, kterého se zúčastnili zástupci ze 67 zemí, se uskutečnilo 26. a 27. března. Do července letošního roku totiž předsedá Ekonomické a sociální radě OSN Česká republika.

Aktuální kvalita vody

Zákaznická linka

601 274 274

nebo

840 111 112 

 

Vyjadřovací portál

Pro podání svých žádostí o zákres sítí a o vyjádření k projektové dokumentaci použijte vyjadřovací portál

Rezervace termínu

Chystáte se do našeho zákaznického centra? Rezervujte si čas schůzky předem!